NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS RAMSAY (DD-124 / DM-16 / AG-98)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NIFC

CLASS - WICKES (LAMBERTON)
Built to Bath plans, built by Newport News, these Wickes versions were
slightly heavier but had a good cruising radius.
Displacement 1,213 Tons, Dimensions, 314' 5" (oa) x 31' 8" x 9' 10" (Max)
Armament 4 x 4"/50, 2 x 3"/23AA, 12 x 21" tt..
Machinery, 24,900 SHP; Direct Drive Turbines with Geared Cruising Turbines, 2 screws
Speed, 35 Knots, Crew 101.
Operational and Building Data
Laid down by Newport News Shipbuilding on December 21 1917.
Launched June 8 1918 and commissioned February 15 1919.
Decommissioned at San Diego June 30 1922 and was berthed there
until recommissioning on June 2 1930.
Reclassified Light Minelayer DM-16 June 13 1930.
Decommissioned at San Pedro CA. on October 19 1945 and berthed there until her sale.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Ramsay 49kFrancis Munroe Ramsay, born in the District of Columbia 5 April 1835, was appointed Midshipman 5 October 1850. After training in Preble and in St. Lawrence, he graduated from the Naval Academy in 1856. He subsequently served in Falmouth with the Brazil Squadron; in Merrimac on the Pacific Station; on ordnance duty at the Washington Navy Yard; and in Saratoga on the African Station. On 23 March 1863, he assumed command of Choctaw, for duty in the Mississippi Squadron. In that gunboat, he participated in Yazoo River operations during April and May. Then on 7 June, he supported a Union garrison at Milliken's Bend, La., in holding off some 4,000 Confederate troops. Moving on to Vicksburg, he commanded a battery of heavy guns mounted on scows in exposed positions before the city, 19 June-4 July. After the capture of the river stronghold, he was given command of the 3d Division, Mississippi Squadron. During February and March 1864, he led expeditions up the Black and Ouachita Rivers and from mid-March to early May participated in Rear Admiral Porter's expedition up the Red River. On 28 September, he was transferred to the North Atlantic Blockading Squadron in command of Unadilla. He participated in amphibious assaults on Fort Fisher 24 December 1864 and on 13 January 1865, and in subsequent attacks against Fort Anderson and other forts along the Cape Fear River. In April, he assisted in removing torpedoes (mines) from the James River and was present at the capture of Richmond. After the Civil War, Ramsay served in many and varied positions afloat - as Fleet Captain, South Atlantic Squadron and as commanding officer of Guerriere, Ossipee, Lancaster, and Trenton. Ashore, he served at the Naval Academy, at Newport, in London as naval attaché, and at Boston and New York as commandant of the Navy Yards. In 1889 he became Chief of the Bureau of Navigation and remained in that post until his retirement 5 April 1897. He was promoted to rear admiral on 5 April 1894, and died in Washington, D.C., 19 July 1914. Photo: Library of Congress Prints and Photographs Division Washington, D.C.Bill Gonyo
Ramsay 74kUndated, location unknown.Jerry L. Crow
Ramsay 145kUndated, at San Diego. From the John Dickey collection.Ed Zajkowski
Ramsay 321kUndated postcard, location unknown.Arnold A. Putnam
Ramsay 98kkUndated, location unknown, USS Ludlow (DD-112), USS Ramsay (DD-124) and USS Gamble (DD-123).Richard Miller BMCS USNR RET.
Ramsay 128kkUndated photo of USS Ramsay (DD-124) underway making smoke. Source: Naval History and Heritage Command, Photo No. NH 108282.Mike Green
Ramsay 42kkUndated, as a unit of Destroyer Division Twelve US Pacific Fleet.Frank Hoak III, Captain US Navy retired
Ramsay 230kPost World War I San Diego image including the USS Walker (DD-163), USS Lea (DD-118), USS Gamble (DD-123), USS Montgomery (DD-121), USS Roper (DD-147), USS Ramsay (DD-124), USS Tarbell (DD-142), USS Thatcher (DD-162), USS Evans (DD-78), USS Crosby (DD-164), USS Jacob Jones (DD-130), USS Hazelwood (DD-107), USS Gillis (DD-260), USS McLanahan (DD-264), USS Howard (DD-179), USS Schley (DD-103), USS Dorsey (DD-117), USS Tattnall (DD-125), USS Wickes (DD-75), USS Laub (DD-263), USS Zane (DD-337), USS Perry (DD-340) and USS Alden (DD-211).Mike Mohl
Ramsay 59kCirca 1918-1926, location unknown.Jon Burdett
Ramsay 123kUSS Ramsay (Destroyer # 124), Photographed circa 1919-1920. Courtesy of ESKC Joseph L. Aguillard, USNR, 1969. U.S. Naval History and Heritage Command Photograph. Photo #: NH 69439.Robert Hurst
Ramsay 104kDestroyers at Mare Island Navy Yard, 1919. These ships are from left to right: USS Tarbell (DD-142); USS Thatcher (DD-162); USS Rizal (DD-174); USS Hart (DD-110); USS Hogan (DD-178); USS Gamble (DD-123); USS Ramsay (DD-124) and USS Williams (DD-108). Donation of Rear Admiral Ammen Farenholt, USN (Medical Corps). Photo No NH 42538.Robert Hurst
Ramsay 106kDestroyers at the Mare Island Navy Yard, 1919. These ships are (from left to right): USS Tarbell (DD-142); USS Thatcher (DD-162); USS Rizal (DD-174); USS Hart (DD-110); USS Hogan (DD-178); USS Gamble (DD-123); USS Ramsay (DD-124) and USS Williams (DD-108). Donation of Rear Admiral Ammon Fahrenholt, USN (Medical Corps). U.S. Navy Historical Centre photo # NH 42537.Robert Hurst
Red Lead Row 195kRed Lead Row, San Diego Destroyer Base, California. Photographed at the end of 1922, with at least 65 destroyers tied up there. Ships present are identified as: (left to right, in the right diagonal row): Stansbury (DD-180); MacKenzie (DD-175); Renshaw (DD-176); Howard (DD-179); Gillis (DD-260); Tingey (DD-272); McLanahan (DD-264); Swasey (DD-273); Morris (DD-271); Bailey (DD-269); Tattnall (DD-125); Breese (DD-122); Radford (DD-120); Aaron Ward (DD-132) -- probably; Ramsey (DD-124); Montgomery (DD-121); and Lea (DD-118). (left to right, in the middle diagonal row): Wickes (DD-75); Thornton (DD-270); Meade (DD-274); Crane (DD-109); Evans (DD-78); McCawley (DD-276); Doyen (DD-280); Elliot (DD-146); Henshaw (DD-278); Moody (DD-277); Meyer (DD-279); Sinclair (DD-275); Turner (DD-259); Philip (DD-76); Hamilton (DD-141); Boggs (DD-136); Claxton (DD-140); Ward (DD-139); Hazelwood (DD-107) or Kilty (DD-137); Kennison (DD-138); Jacob Jones (DD-130); Aulick (DD-258); Babbitt (DD-128); Twiggs (DD-127); and Badger (DD-126). (left to right, in the left diagonal row): Shubrick (DD-268); Edwards (DD-265); Palmer (DD-161); Welles (DD-257); Mugford (DD-105); Upshur (DD-144); Greer (DD-145); Wasmuth (DD-338); Hogan (DD-178); O'Bannon (DD-177); and -- possibly -- Decatur (DD-341). (Nested alongside wharf in left center, left to right): Prairie (AD-5); Buffalo (AD-8); Trever (DD-339); and Perry (DD-340). Minesweepers just astern of this group are Partridge (AM-16) and Brant (AM-24). Nearest ship in the group of destroyers at far left is Dent (DD-116). The others with her are unidentified. U.S. Naval Historical Center Photograph. : NH 42539 Robert Hurst
Ramsay 92kCirca 1930's, location unknown.Marc Piché

USS RAMSAY DD-124 / DM-16 / AG-98 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves


CDR Homer Hine Norton    Feb 15 1919 - Oct 3 1921

LCDR Walted Dudley Seed Jr.    Oct 3 1921 - Jun 30 1922

(Decommissioned June 30 1922 - June 2 1930)

CDR Eugene Morris Woodson    Jun 2 1930 - Jun 30 1932

LCDR Staley Helfenstein Gambrill    Jun 30 1932 - May 22 1934

LCDR Ralph Henry Roberts    May 23 1934 - May 26 1936

LCDR Robert Lee Porter Jr.    May 26 1936 - Sep 25 1939

LCDR Hubert Montgomery Hayter    Sep 25 1939 - Feb 5 1941

LCDR Gelzer Loyall Sims    Feb 5 1941 - Jan 21 1942 (Later RADM)

LCDR Charles Helmick Crichton    Jan 21 1942 - Jul 4 1943 (Later RADM)

LCDR Robert Henderson Holmes    Jul 4 1943 - Aug 26 1944

LT Roy Robert Pollard Jr.    Aug 26 1944 - Jun 27 1945

LT Donald James Mitchell    Jun 27 1945 - Jul 14 1945

LT Paul Edward Keating    Jul 14 1945 - Oct 19 1945


Additional Resources and Web Sites of Interest
NavSource Minesweeper Pages, USS Ramsay (DM-16)
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster